10 tipů, jak udělat knihovnu do dětského pokoje útulnou a inspirativní


Tip 1: Pohodlné křeslo nebo sedací vaky

Protože děti tráví hodně času s knihami, měla by knihovna být vybavena pohodlnými sedačkami. Pokud se rozhodnete pro křeslo, ujistěte se, že má dostatečně velké zády a opěrky. Pokud chcete, aby místnost působila více moderně, zařiďte knižnici se sedacími vaky v různých barvách a tvarech. Navíc, pokud místnost je menší, sedací vaky mohou být snadno přesouvány, aby se uvolnil prostor.

Tip 2: Barevné schránky

Odvážné a jasně barevné schránky dodají knihovně do dětského pokoje živost a hravost. Pokud je v pokoji více dětí, může být každé dítě přiřazena určitá barva a každá barva bude mít svou vlastní schránku. Děti milují hrát a organizovat věci podle barev, tak to bude i praktické řešení.

Tip 3: Pohyblivé police

Pohyblivé police se mohou s větší pružností přizpůsobit potřebám dítěte. Mohou být snadno přemisťovány, aby se uvolnil prostor pro další aktivity. Pohyblivé police jsou praktické i pro organizaci knih a jiných předmětů, které jsou pravidelně v knihovně používány.

Tip 4: Využití podlahového prostoru

Pokud chcete ušetřit místo a zároveň nabídnout více úložného prostoru, můžete využít podlahového prostoru. Přizpůsobené knihovny na podlahu se vyrábějí v různých výškách a šířkách, takže mohou být přizpůsobeny velikosti místnosti. Tyto knihovny mohou být i dvojité, takže pro každé dítě bude vytvořena vlastní knihovna.

Tip 5: Využití stěn

Pokud nemáte dostatek prostoru na podlaze, stěny mohou být rychle a snadno využity k uspořádání knih. Můžete použít speciální police, které se uchycují přímo k jedné nebo dvěma stěnám. Tyto police mohou být také otočné, takže knihovna může nabídnout více úložného prostoru, aniž by zabírala více místa.

Tip 6: Knihy na viditelném místě

Ať už se rozhodnete pro police nebo krabice, mějte knihy na viditelném místě. Díky tomu bude dítě inspirováno k čtení a bude často listovat knihami, což pomůže k rozvoji jeho jazykových a čtecích dovedností.

Tip 7: Dekorace

Přidáním dekorativních prvků pobyt v knihovně bude více zábavný a atraktivní. Můžete použít vlastnoručně vyráběné dekorace, například obrázky knihovny, rostliny, nápisy a mnoho dalšího.

Tip 8: Pohodlné osvětlení

Knihovna by měla být dobře osvětlená, aby dítě nemělo problém číst knihy. Vybírejte zdroje světla, které se neohřívají, jako jsou LED světla nebo osvětlení v podobě lampy. Tyto zdroje světla poskytují dostatek světla a zároveň nezvyšují teploty v místnosti.

Tip 9: Omezená technologie

Pokuste se knihovnu omezit pro děti jako místo pro čtení a učení a ne jako místo pro hraní her na počítači či tabletu. Podle výzkumu má technologie špatný vliv na kreativní myšlení, takže se snažte rozvíjet v dítěti raději zvyk číst knihy. Pokud však chcete změkčit tento zákaz, můžete do knihovny umístit i dinosaury či jiné hračky, které stimulují kreativitu.

Tip 10: Dostupnost knih pro děti

Všechny knihy a další materiály by měly být snadno dostupné dětem. Ujistěte se, že knihy jsou na místech, kde děti mohou snadno dostat, takže si je mohou prohlížet a číst. Ujistěte se, že knihy a další materiály jsou v knihovně uspořádány podle témat a kategorií, takže dítě má snadný přístup k materiálům, které hledá.

Závěr:

Věříme, že tyto 10 tipů vám pomohou udělat knihovnu pro děti ještě větší inspirací a učinit ji útulnější a přívětivější pro děti. Jestliže hledáte tipy na úpravu a vylepšení Vášho domova či bytu, navštivte ihano.cz – zde najdete široký sortiment produktů pro dekoraci interiéru, nábytek a mnoho dalšího.

Publikováno
V rubrikách Early